BİZİ HEMEN ARAYIN: +90 352 222 69 69
Dilinizi Seçin Choose Your Language Wählen Sie Ihre Sprache

Dövme - Leke Silme

17 Nis

Dövme - Leke Silme

Yazan 
(0 oy)

Çağımızda dövme yaptırma özellikle gençler arasında çok yaygınlaşmıştır. Dövme yaptırmak çok kolay olduğu halde sildirmek bazen yıllar alabilir. Dünyada dövme yaptıranlarda pişmanlık oranı yıllara göre değişmekle birlikte %95 in üzerindedir. Dövme yaptırırken bu hususu mutlaka göz önünde tutmak gerekir. 

Değişik dalga boylarına sahip Q-switched lazer ışınları, uzun bir zamandan beri dövme silme işleminde kullanılmaktadır. Bu tedavi, diğer metotlarla kıyaslandığında, deride tedavi sonrası iz oluşması riskinin düşük olması açısından avantajlıdır. Bu cihazlardaki yüksek enerjili lazer atışlarının sadece nano saniyelerle ölçülebilecek uzunlukta olması nedeniyle, bu atışlar dokuda ısı kaynaklı herhangi bir hasar oluşturmaksızın, pigment partikülleri tarafından seçici olarak emilmektedir. Mürekkep partikülleri, lazer ışınıyla parçalara ayrılmakta ve daha sonra da fagositoz yoluyla bölgeden uzaklaştırılmaktadır. Lazerin türü, hangi renkteki pigmentlerin özel olarak en çok işleme tabi tutulacağı üzerinde olduğu kadar, hangi renklerin bu işlemden etkilenmeyeceğinin de belirleyici bir faktördür. Yakın kızıl ötesi bölgelere etki eden Q-switched ND-YAG lazerlerinin, uygulamadaki etkinliğinin neredeyse evrensel ölçülerde olduğu kanıtlanmıştır. Q-switched ND-YAG lazeri ışın demetlerinin derideki melanin pigmenti tarafından güçlü bir biçimde absorbe edilebilmesi sayesinde bu cihazlar, doğal pigmentlere sahip cilt lezyonlarının tedavisinde de ayrıca kullanılmaktadır. Hastalar, tedaviyi genellikle herhangi bir anestezi almaksızın tolere edebilmekte, lokal anestezi sadece bazı durumlar için gerekli olmaktadır. Q-switched ND-YAG lazer ışınının absorbsiyonu, öncelikle dövme içinde bulunan mürekkep pigmentleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Parçalanarak ayrıştırılan partiküller daha sonra epidermal ve lenfatik yollardan atılmaktadır. Derinin ışına maruz kalan kısmı işlemden hemen sonra 10 ila 20 dakika içinde solmaktadır. Bunu müteakip, 1 - 2 hafta içinde tamamen dökülerek deriden atılan ince bir kabuk oluşmaktadır.

Dövmelerin deriden silinmesi için genellikle birkaç hafta aralıklarla yapılan bir dizi seans yeterli olmaktadır. Geçmişte, dövmeler toplumun sadece uç grupları arasında tercih edilmiş olsalar da, süs amaçlı dövmeler son birkaç yıl içinde genç yetişkinler arasında son derece popüler bir hale gelmiştir. Bu, onların deriden tamamen silinmesi için duyulan talebi de beraberinde getirmiştir. Bu dövmelerin bir çoğu, Q-switched ND-YAG lazerle çıkarılacaktır. Ortalama 5 - 10 seans gerekebilir. Seanslar 3 - 4 haftada bir tekrarlanmalıdır.

Profesyonel dövmelerde 10 seans gerekirken, amatör dövmelerde 4 - 5 seans çoğu zaman yeterli olmaktadır. Seans sayısında boya kalitesi, boya derinliği, cilt yapısı, dövmenin profesyonel veya amatör olması boya rengi çok önemlidir.

Lazerle Leke Tedavileri

Cilt lekelerinin tedavileri lekenin cinsine göre değişmektedir. Leke tedavisinde mutlaka bir plastik cerrahın değerlendirmesi gereklidir. Ciltte çok çeşitli lekeler vardır.

Tedaviye cevapta lekenin derinliği (epidermal veya dermal yerleşimli olması), tanısı, daha önce tedavi edilip edilmediği önemlidir. Özellikle çok yaygın olan gebelik ve güneş lekeleri çil veya doğuştan lekelere göre tedaviye daha dirençlidir. Tedavi sırasında bu ayrıntıları akılda tutmak gerekir.

Günümüzde leke tedavisinde en etkili yöntem lazerdir. Diğer tedavi yöntemleri lazer tedavisine destek olabilir.

ND-YAG ve Q-switched lazerler pek çok leke çeşidini tedavi etmektedir.

Cilt Lekeleri: 

 • Güneş lekesi
 • Hamilelik lekesi
 • Yaşlılık lekesi
 • Doğuştan lekeler (ito nevus oto nevus)
 • Alerji lekeleri
 • Sivilce izleri
 • Cilt yaralarından sonra gelişen lekeler
 • Çil (Efelid, Lentigo)
 • Deri benleri (Nevus, Seboreik keratoz, Becker''s nevus.)
Okunma 549 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 17 Nisan 2017 21:56
SO-EP Estetik Merkezi

 Seyyid Burhanettin Bulvarı 51/A KAYSERİ             Telefon: +09 352 222 69 69             Fax: +09 352 222 99 69             bilgi@so-ep.com

Yorum eklemek için giriş yapın

Bilgilendirme

Estetik dünyasındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak ister misiniz?

Sadece bilgilendirme amaçlı kullanılacaktır!

Çalışma Saatlerimiz

 Pazartesi - Cuma
      08:30 am - 05:30 pm

 Cumartesi
      08:30 am - 01:30 pm

 Pazar
      Kapalı

BİZE ULAŞIN

 • Seyyid Burhanettin Bulvarı No: 51/A Kayseri / TÜRKİYE
 • +90 352 222 69 69
 • +90 352 222 99 69
 • +90 554 437 25 43  WhatsApp
 • İletişim